سفر به کره شمالی شاید برای خیلی از افراد بعید و غیرممکن به نظر برسد. همه مردم دنیا کره شمالی را یک کشور منزوی و عجیب و غریب می دانند. البته باید بگوییم که کم و بیش همینطور هم هست. حتی این سفر هم برای مردم مانند سفر به سایر کشورهای دنیا نیست. شما می توانید به راحتی با هر توری یا حتی به صورت شخصی به سایر کشورهای دنیا سفر کنید. اما باید بدانید قوانین و قاعده های خاص خود را دارد. تقریبا می توان گفت که هیچ فردی نمی تواند به تنهایی از آژانس مسافرتی منتخب خود بلیط تهیه کرده و به کره شمالی سفر کند. در ادامه این مقاله همراه جزیره سفر باشید تا با تمام نکات مربوط به گردشگری در کره شمالی آشنا شوید.

آیا سفر به کره شمالی برای گردشگران ممکن است؟

با وجود این که بیشتر مردم فکر می کنند بازدید از این کشور عملا غیرممکن است، اما آیا سفر به کره شمالی برای گردشگران ممکن است؟ باید بگوییم که تحت شرایط خاصی، تمامی گردشگران می توانند به کره شمالی سفر کرده و از این کشور عجیب غریب و زیبا بازدید کنند. با در نظر گرفتن شرایط و قوانین سفت و سخت و دیکتاتوری حاکم در کره شمالی، گردشگران زیادی مجذوب سفر به این کشور نمی شوند. چرا که حتی در صورت امکان سفر، ذهنیت مردم دنیا از این کشور بد بوده و فکر می کنند سفر به کره شمالی خطرناک است.

سفر به کره شمالی برای گردشگران و توریستان، تنها از طریق تورهای گردشگری کره شمالی امکان پذیر است. این تورها، تورهایی هستند که مورد تایید دولت کره شمالی قرار گرفته اند. اجازه ورود به کره شمالی تنها به مسافرانی داده می شود که با استفاده از این تورها به کره شمالی  سفر کرده باشند. این تورها تمامی جاذبه های گردشگری شهر پیونگ یانگ را به مسافران نشان می دهند. بنابراین می توان گفت که قوانین کره شمالی برای پذیرش توریست کمی پیچیده است، اما به هر حال سفر به این کشور غیرممکن نیست.

آیا سفر به کره شمالی برای گردشگران ممکن است؟ - الی گشت

تورهای سفر به کره شمالی

تورهای مورد تایید کره شمالی برای سفر به این کشور بسیار محدود هستند. این تورها تنها شامل دو تور  Youngpioneers و Koryotours واقع در پکن می شوند. مردم از سراسر دنیا، حتی آمریکا می توانند در این تورها ثبت نام کرده و تجربه سفر کردن به کره شمالی را داشته باشند. حرکت هر دو تور از چین به مقصد کره شمالی بوده و امکان پرواز مستقیم از سایر کشورها به کره شمالی وجود ندارد. در گذشته امکان سفر آمریکایی ها به کره شمالی وجود نداشت، اما از سال ۲۰۱۰ به بعد، آمریکایی ها نیز می توانستند به کره شمالی سفر کنند.

امکان سفر به کره شمالی با این تورها هم به صورت هوایی و هم به صورت زمینی ممکن است. سفر هوایی از مقصد پکن به پیونگ یانگ بوده و هزینه بیشتری نسبت به سفر زمینی خواهد داشت. برای سفر زمینی، تورها مسافران را با استفاده از قطار از پکن به داندونگ برده و از مرز چین رد می شوند. بدیهی است که با توجه به قوانین سفت و سخت این کشور، سفر به کره شمالی خیلی طرفدار نداشته باشد. به همین دلیل تاریخ این تورها محدود بوده و همیشه در دسترس نیستند.

ویزای کره شمالی

ویزای کره شمالی توسط خود تورهای سفر به کره شمالی تهیه می شوند. این آژانس های مسافرتی مورد تایید کره شمالی، تمامی اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده و تمامی مدارک لازم را به شما اطلاع می دهند. کافی است تا مدارک خود را به صورت کامل در اختیار تورهای مورد تایید کره شمالی قرار داده تا کارت ویزای کره شمالی را دریافت کنید. تمامی مهرهای ورود و خروج روی همین کارت ویزا ثبت شده و هیچ اثری روی پاسپورت مسافران باقی نمی ماند.

همانطور که اشاره شد، برای مسافرت به کره شمالی، حتما باید از طریق چین اقدام کرد. یعنی ابتدا باید به چین رفته و سپس با استفاده از پروازهای چین به کره شمالی رفته و در پایان سفر از چین به ایران برگردید. مدت زمان برگشت از کره شمالی به چین و سپس از چین به ایران کمتر از ۲۴ ساعت طول می کشد. برای این که بتوانید در این مدت در چین حضور داشته باشید، باید ویزای ترانزیت تهیه کنید.

ویزای کره شمالی - الی گشت

وسایل سفر به کره شمالی

درباره وسایل سفر به کره شمالی که می توان به همراه داشت، باید گفت که مسافران به محض ورود به این کشور بازرسی می شوند. به همراه داشتن هرگونه کتاب یا پوستر تبلیغاتی، مخصوصا درباره کشورهای آسیای شرقی اکیدا ممنوع است. افراد تا قبل از اتمام بازرسی اولیه نباید از این کشور عکسی بگیرند. لیست وسایل مسافران به صورت کامل و دقیق از آن ها گرفته شده و هنگام خروج، باید تمامی این وسایل را با خود از کره شمالی خارج کنند. این قانون  احتمالا برای جلوگیری از اطلاع رسانی به مردم کره شمالی از طریق وسایل است.

بهتر است تا در طول این سفر، سوالات حساس سیاسی درباره کره شمالی از راهنمای تور کره ای پرسیده نشود. توصیه می شود تا مسافران قبل از پرسش هرگونه سوالی از افراد کره ای، شامل راهنماهای تور کره ای، ابتدا از راهنمای تور غربی خود سوال کرده و مطمئن شوند که سوال حساسی نمی پرسند. در ضمن ضروری است تا تمام مسافران، هنگام مشاهده عکس یا مجسمه های رهبر کره شمالی، به آن ادای احترام کنند.

قوانین سفر به کره شمالی

تورهای مورد تایید کره شمالی، چند راهنمای تور دارند که تعدادی از آن ها غربی بوده و تعدادی دیگر از خود کره شمالی هستند. اگر با قوانین کره شمالی آشنا باشید، می دانید که این کشور به اینترنت دسترسی نداشته و مردم آن اجازه خروج از کشور را ندارند. به همین دلیل به هیچ عنوان حق ندارید اطلاعاتی درباره خارج از کشور و به ویژه درباره کره جنوبی و ژاپن به مردم کره شمالی بدهید.

یکی از قوانین سفر به کره شمالی این است که در طول اقامت مسافران در کره شمالی، باید حتما یکی از راهنماهای تور همراه مسافر باشد. هیچ مسافری حق ندارد که تنها برای گردش به بیرون برود. هرگونه رفتاری که توهین به رهبر کره شمالی باشد، برای مسافران دردسر ساز شده و ممکن است باعث دستگیری آن ها شود.

قوانین سفر به کره شمالی - الی گشت

هزینه سفر به کره شمالی

در واقع هزینه سفر به کره شمالی به میزان اقامت افراد بستگی داشته و بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ یورو قابل تغییر است. این هزینه تنها هزینه مربوط به تورهای کره شمالی هستند. این تورها هزینه هتل، وعده های غذایی و رفت و آمد در شهر را حساب می کنند. هزینه سفر از چین به سمت کره هم در این مبلغ حساب شده است. یکی دیگر از موارد تاثیرگذار در هزینه تور کره شمالی، نحوه سفر است. مشخصا هزینه سفر با هواپیما، بیشتر از قطار خواهد بود. یکی دیگر از هزینه های جانبی آن، هزینه بلیط پرواز به چین است که مسافران باید در نظر داشته باشند.

در کره شمالی می توان از رستوران های این کشور دیدن کرد و از مغازه های آن خرید کرد. هزینه خرید سوغاتی از این کشور و خرید غذاهای سنتی کره شمالی در طول سفر، می تواند هزینه سفر را برای مسافران بالا ببرد. برخلاف تصور عموم، کره شمالی مراکز خرید زیادی داشته و مسافران می توانند به راحتی از آن ها خرید کنند. تنها مشکل این است که چنج کردن ارز با پول کره شمالی کمی چالش برانگیز و سخت است. برخلاف سایر کشورها، در این کشور صرافی های زیادی برای دریافت پول رایج کشور وجود ندارد.

جاذبه های گردشگری کره شمالی

کره شمالی برخلاف تصور عموم، کشور چندان فقیر و وحشتناکی نیست. حداقل مسافران می توانند در طول اقامت خود، از جاذبه های گردشگری کره شمالی دیدن کرده و از آن لذت ببرند. در ادامه این بخش برخی از معروفترین جاذبه های گردشگری کره شمالی را برای مسافرانی که قصد سفر به کره شمالی را دارند معرفی کرده ایم.

دریاچه بهشت کره شمالی

دریاچه بهشت کره شمالی، در مرز بین کره شمالی و چین واقع شده است.  این دریاچه زیبا یک دریاچه طبیعی است که سال ها پیش، به دلیل فعالیت آتش فشان ها به وجود آمده است. یک سمت این دریاچه جزو خاک کره شمالی بوده و سمت دیگر آن متعلق به چین است. در افسانه های کره شمالی آمده است که هیولایی در دریاچه بهشت زندگی می کند. این دریاچه بسیار زیبا بوده و واقعا گویا تکه ای از بهشت است. مسافران هنگام سفر به کره شمالی می توانند از زیبایی طبیعی این دریاچه مرزی بهره مند شوند.

دریاچه بهشت کره شمالی - الی گشت

برج جوچه کره شمالی

برج جوچه کره شمالی، توسط پسر کیم ایل سونگ برای جشن تولد ۷۰ سالگی او ساخته شد. این برج برای نشان دادن زندگی انقلابی کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی ساخته شده بود. در بیرون این برج، افراد می توانند از مغازه های آن دیدن کنند. داخل برج یک آسانسور است که مسافران را به بالای برج برده تا از نمای شهر لذت ببرند. البته برای استفاده از آسانسور، مسافران باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنند.

مرکز خرید کوانگبوک در کره شمالی

مرکز خرید کوانگبوک کره شمالی، یکی از بزرگترین و مجهزترین مراکز خرید کره شمالی واقع در شهر پیونگ یانگ است. این مرکز خرید دارای سه طبقه بوده و مسافران می توانند برای خرید به آن مراجعه کنند. با وجود که خرید در کره شمالی خیلی ایده آل نیست و نمی توانید برندهای مطرحی در آن پیدا کنید، اما برای آشنایی با فرهنگ و نحوه زندگی مردم کره شمالی موقعیت بسیار خوبی است. قیمت اجناس در فروشگاه های کره شمالی، به نسبت برای توریستان ارزان بوده و آن ها به راحتی می توانند خرید کنند.

مرکز خرید کوانگبوک - الی گشت

کلام آخر درباره درباره سفر به کره شمالی

در این مطلب خلاصه ای از نکات لازم برای سفر به کره شمالی را بررسی کردیم. همانطور که اشاره شد، مسافرت یه این کشور سخت است اما غیر ممکن نیست. باید حتما در تورهای آن از قبل ثبت نام و تمامی قوانین مرتبط با گردشگری در کره شمالی را مطالعه کرد. در یک نگاه کلی می توان گفت که اگر با قوانین کره شمالی آشنا شوید و در چهارچوب آن ها عمل کنید، این مسافرت می تواند یک رویداد بسیار هیجان انگیز و خاطره ساز برای شما باشد. نظر شما درباره سفر به این کشور مرموز چیست؟ خوشحال می شویم که نظرات خود را در این باره با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده:محمدرضا عشایری:(JSI2355)

برگردان شده به فارسی توسط تیم جزیره سفر ایرانیان ©

© Translated into Persian by the Iranian Travel Island team