شاید این را نمی دانستید که کیش، قدیمی ترین جزیره خلیج فارس است. این جزیره یکی از زیباترین جزایر در این منطقه به شمار می رود. بیایید با هم بیشتر به بررسی این جزیره زیبا بپردازیم.

کیش یکی از مهمترین و پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در این دو دهه اخیر می باشد، به خصوص در این دو سال اخیر به دلیل بالا رفتن نرخ ارز مردم بیشتر تمایل به سفرهای داخلی دارند و بهترین گزینه، جزیره کیش است.

چرا که هم به اندازه جزیره های خارجی زیباست و هم با هزینه های بیسیار کمتری می توان به آن سفر کرد. شاید این را می دانید که کیش یکی از قدیمی ترین جزایر خلیج فارس است و تاریخی پر فرارز و نشیب را پشت سر گذشته تا بالاخره نصیب ایران گشته.

جالب است بدانید که نام قدیمی کیش، “قیس” بوده است ولی امروزه تنها بومیان این منطقه شاید جزیره را با این نام می شناسند، با ما همراه باشید تا بیشتر درباره این جزیره زیبای ایران بدانیم…

Click To Tweet

لازم به ذکر است که آریان یکی از مورخان یونانی که جزیزه کیش را به نام “کامتینا” باد می کرده است بر این باور بوده که وقتی نیار خوس در خلیج فارس مشغول سیر و سفرش بود کیش به دو اله ونوس و مرکور اختصاص داشته است.

داستان این جزیره زیبا همچنان هم ادامه دارد و ما با توجه به توضیحات باد شده به این جا رسدیم که کیش در زمان هخامنشیان یکی از مرکز صید مروارید بین النهرین، هندوستان، عربستان و مرکز تجارت تاجران بزرگ دنیا بوده است و شهرت باورنکردنی داشته است و نیز در سال ۱۳۴۹ کیش مورد بازدید هیات کارشناسی قرار گرفته و به عنوان مرکز بین المللی توریستی تجارتی مورد توجه به نظیری قرار گرفت و بالاخره در سال ۱۳۷۱ با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفته و در دوران توسعه کیش شروع شد و امروزه به یکی از توریستی ترین جزایر ایران نامبرده می شود.

<

>

نام جزیره کیش از نظر معنا به مفاهمیمی همچون “تیرداد” با “ترگش” می باشد. قبل از هر چیزی بدک نیست بدانید که این نام را برای این انتخاب کرده اند که وقتی بر بلندای اطراف این جزیره می ایستادند همچون تیری در ترکش قابل مشاهده بوده است. در داستان جزیره کیش بعضی از اندشمندان و تویسندگان اسم “کیان” را برای این مقصد رویایی انتخاب کردند.

در همین زمینه افسانه ای به گوش رسیده که به این شرح است: کیکاووس ساه وقتی به فارس رفت تختش بر روی سیراف فرود آمد و نام “کیان” از این جهت از روی سلسله کیانیان بر روی کیش گذشتند.

در ادامه نیار خوس دریا سالار یونانی که در سال ۳۲۵ قمری از اسکندر خان ماموریت گرفت تا به جنوب ایران و به دریای عمان سفر کند تا اکتشافاتش را کامل تر کند؛ به گفته و نوشته های نیار خوس در قرن ۴ قبل از میلاد در جزیره کیش سکونت داشته است…

<

>