لاتاری گرین کارت آمریکا چیست؟

ویزای لاتاری آمریکا یکی از ویزاهای مهاجرتی در آمریکا است که با کد DV شناخته میشود. DV مخفف Diversity Visa به معنای ویزای گوناگونی یا ویزای تنوع نژادی است. هدف از اضافه کردن این برنامه مهاجرتی در قانون ملیت و مهاجرت آمریکا، حفظ تنوع نژادی مردم آمریکا بود.

لاتاری گرین کارت آمریکا یا برنامه ویزای مهاجرتی برنامه ای است که هرساله توسط اداره مهاجرت آمریکا برگزار شده و طبق این برنامه افراد مختلف از سراسر دنیا موفق به اخذ گرین کارت آمریکا می شوند. لاتاری در لغت به معنای قرعه کشی است و لاتاری گرین کارت آمریکا یا green card lottery در واقع قرعه کشی است که افراد برنده یا انتخاب شده در این قرعه کشی میتوانند گرین کارت آمریکا دریافت کنند.

گرین کارت آمریکا که به کارت سبز نیز شناخته می شود کارتی است که به شما مجوز اقامت دائم، کار، تحصیل و زندگی و مسافرت در آمریکا را میدهد.

ظرفیت سالانه لاتاری

مانند اکثر ویزاهای آمریکا، سقف صدور ویزا در هر سال برای ویزای لاتاری یا برنامه لاتاری نیز وجود دارد. مطابق قانون ملیت و مهاجرت، سالانه ۵۵۰۰۰ ویزا برای این برنامه اختصاص داده شده است.

سهم ایران از ویزای لاتاری آمریکا

مطابق دستورالعمل برنامه لاتاری گرینکارت آمریکا، هیچ کشوری نمیتواند بیش از ۷% از سهم سالانه ویزاهای لاتاری را به خودش اختصاص دهد. یعنی سقف سهمیه ایرانیان از ویزای لاتاری ۳۸۵۰ ویزا است. البته تا لاتاری ۲۰۲۰ سهم هر کشور حد اکثر ۳۵۰۰ ویزا بود زیرا ۵۰۰۰ ویزا از ۵۵۰۰۰ ویزا خرج برنامه NACARA میشد و فقط ۵۰۰۰۰ ویزای لاتاری برای هر سال موجود بود.

خبر بسیار خوب برای متقاضیان ثبت نام در لاتاری دوره جدید سال ۲۰۲۳:
مطابق لایحه اصلاحی قانون شهروندی ۲۰۲۱ آمریکا که دولت بایدن جهت تصویب به کنگره ارسال کرده است، پیشنهاد افزایش ویزاهای لاتاری از ۵۵.۰۰۰ به ۸۰.۰۰۰ عدد داده شده است که با این حساب شانس برنده شدن در لاتاری آمریکا به مراتب بیشتر خواهد شد.

تاریخچه لاتاری

این برنامه از سال ۱۹۹۰ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۱، درخواست این ویزا به صورت کاغذی با سرویس های پستی به آمریکا ارسال میشد. در سال ۲۰۱۲ برای اولین بار این برنامه به صورت الکترونیکی از طریق وب سایت رسمی وزارت امورخارجه آمریکا در دسترس متقاضیان قرار گرفت. برنامه لاتاری ۲۰۱۹ که ثبت نام آن در ۲۰۱۷ انجام شد، ثبت نام ها به دلیل خرابی دیتابیس وزارت امور خارجه آمریکا حذف شد و متقاضیان دوباره به ثبت نام لاتاری دعوت شدند و تنها دوره ای بود که ثبت نام لاتاری نزدیک دو ماه به طول انجامید و از حالت عادی خارج شد. در لاتاری ۲۰۲۱ که ثبت نام آن در سال ۲۰۱۹ انجام شد، ویزاهای برنامه NACARA نیز به سهمیه کشورها اضافه شد و شانس دریافت ویزا افزایش یافت.

الزامات برای ثبت نام لاتاری

 • مدرک تحصیلی لازم برای ثبت نام لاتاری
  برای ثبت نام لاتاری باید در زمان ثبت نام حداقل تحصیلاتی معادل دیپلم آمریکا داشته باشید. دیپلم آمریکا دوازده ساله است. معادل دیپلم آمریکا، میتوان دیپلم نظام قدیم را نام برد، برای نظام جدید که دیپلم یازده ساله ارائه میداد با یک سال تحصیل در دانشگاه یا اخذ مدرک پیش دانشگاهی، شما حائز شرایط هستید.
 • میزان سابقه شغل لازم برای ثبت نام
  در صورتی که دیپلم دوازده ساله ندارید نگران نباشید، شرط جایگزین وجود دارد. اگر طی ۵ سال گذشته دو سال سابقه کار در مشاغلی دارید که آن مشاغل در سایت Onetonline.com دارای امتیاز SVP 7 به بالا باشند، شما حائز شرایط هستید و دیگر برای ثبت نام لاتاری نیاز به مدرک دیپلم ندارید.
 • کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری
  با توجه به اینکه این برنامه برای حفظ تنوع نژادی کشور آمریکا است، اتباع کشورهایی که در پنج سال گذشته بیش از ۵۰۰۰۰ ویزای مهاجرتی آمریکا را دریافت کردند مانند کانادا و هند و چین، مجاز به شرکت در این برنامه نیستند. خبر خوب اینکه فعلا ایران در لیست کشورهای مجاز برای ثبت نام لاتاری است.
 • حداقل سن لازم برای ثبت نام لاتاری 
  ثبت نام لاتاری آمریکا شرط سنی ندارد. اما شرط اول یعنی داشتن دیپلم دوازده ساله در عمل اجازه ثبت نام به سنین پایین را نمیدهد.

 مدارک لازم برای ثبت نام لاتاری

 • پاسپورت
  فقط برای متقاضی اصلی پاسپورت معتبر مورد نیاز است.
 • عکس پرسنلی
  برای تمام اعضای خانواده عکس مناسب لاتاری به صورت دیجیتالی نیاز دارید.
 • ویژگی های فنی عکس لاتاری
 • فرم ثبت نام لاتاری
  برای هر ثبت نام نیاز به تکمیل یک فرم ۵۵۰۱ دارید

اطلاعات مورد نیاز ثبت نام لاتاری

 • اطلاعات هویتی متقاضی مطابق پاسپورت
 • اطلاعات هویتی متقاضی مطابق شناسنامه
 • آدرس پستی متقاضی
 • آدرس محل زندگی فعلی
 • میزان تحصیلات
 • وضعیت تاهل متقاضی
 • ایمیل و شماره تماس
 • اطلاعات هویتی همسر مطابق شناسنامه
 • اطلاعات هویتی فرزندان زیر ۲۱ سال و مجرد مطابق شناسنامه

نکته اینکه در صورتی که یک فرد در ثبت نام لاتاری انتخاب شود، با همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال که ازدواج نکرده اند به آمریکا مهاجرت میکند و همگی به محض ورود به آمریکا گرین کارت دریافت میکنند.

مزایای ثبت نام لاتاری

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه به برنده لاتاری خانه و زندگی اهدا خواهد شد. اینها کذب است. یک برنده لاتاری بعد از ورود به آمریکا گرین کارت دریافت میکند.

برنده لاتاری و تمام اعضای خانواده اش ( همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال مجرد ) اجازه کار، تحصیل، زندگی، خرید و فروش و اقامت آمریکا را دارند.

از ثبت نام لاتاری تا شهروندی آمریکا

برای اینکه درخواست شهروندی یا پاسپورت آمریکا را بدهید باید اقلا پنج سال منتظر بمانید. طی این پنج سال شما اجازه کار و فعالیت و تحصیل را مانند یک شهروند آمریکایی دارید، فقط حق رای ندارید و برای مسافرتهایتان باید با پاسپورت ایرانیتان تردد کنید. پس از پنج سال درخواست شهروندی را تقدیم اداره مهاجرت آمریکا خواهید کرد و به محض دریافت شهروندی، شما یک آمریکایی با حقوق یک آمریکایی خواهید بود.

مقایسه گرین کارت و ویزا و شهروندی آمریکا

# حق مسافرت در آمریکا محدودیت زمانی بیمه درمان رایگان (Medicare) امکان شهروند شدن حق رای اجازه ی کار و تحصیل امکان کار در دولت و رئیس جمهور شدن
دارنده ویزای غیر مهاجرتی دارد دارد ندارد ندارد ندارد دارد ندارد
دارنده گرین کارت دارد ندارد دارد دارد ندارد دارد ندارد
دارنده شهروندی دارد ندارد دارد دارد دارد ندارد
متولد آمریکا دارد ندارد دارد دارد دارد دارد

مزیت های ثبت نام لاتاری توسط جزیره سفر

۱- افزایش شانس برنده شدن سالانه حدود ۲۰ میلیون نفر در لاتاری شرکت میکنند و از این تعداد چیزی حدود ۵۵,۰۰۰ نفر برنده گرین کارت آمریکا میشوند بسیاری از افراد به دلیل اشتباه و خطا در ثبت نام یاعدم ارسال عکس مناسب در مرحله ثبت نام حذف شده و در قرعه کشی شرکت داده نمیشوند به همین خاطر انجام فرآیند ثبت نام به صورت تخصصی و زیر نظر کارشناس های مهاجرتی شانس شما را برای شرکت داده شدن و برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا بالا میبرد . ۲-جزیره سفر رایگان پس از ثبت نام لاتاری فایل ثبت نام شما برای شما ارسال شده نتایج لاتاری حداقل ۶ ماه پس از ثبت نام برای شما ارسال میگردد در صورتی که جزو برندگان خوش شانس لاتاری باشید کلیه امور ضروری پس از برنده شدن همچون پر کردن فرم ds-260 توسط جزیره سفر به صورت رایگان انجام میگیرد. ۳- اطلاع رسانی به موقع برای دریافت ویزا یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد ثبت نام کننده در لاتاری با آن مواجه می شوند فراموش کردن زمان پیگیری نتایج و اخذ ویزاست خوشبختانه مجموعه ما با پیگری و اطلاع رسانی به موقع مانع از بروز چنین مشکلاتی میگردد. ۴- راهنمایی و مشاوره افرادی که امور مربوط به ثبت نام لاتاری و انجام آن را به مجموعه جزیره سفر می سپارند نه تنها ثبت نام آنها اصولی و درست انجام میگیرد بلکه یک مشاور و راهنمای متخصص همواره برای انجام کارهای مهاجرتی همراه آنهاست و میتوانند در صورت داشتن هرگونه سوال با مجموعه جزیره سفر ایرانیان تماس حاصل نمایند.

ارتباط واتس آپی با جزیره سفر:

۰۹۳۸۹۳۰۹۸۶۱