عید نوروز یکی از جشن‌های مشهور ایران باستان است که مردم ایران با فرا رسیدن سال نو آن را برگزار می‌کنند و این عید را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

یکی از جشن‌های ایران باستان که بعد از گذشت سال‌ها، مردم هنوز آن را هر سال باشکوه‌تر برگزار می‌کنند، عید نوروز است. عید نوروز با شروع سال نو همراه است و افراد در این ایام، رسوم مختلفی را دنبال می‌کنند و سال جدید را به یکدیگر تبریک می‌گویند. با ما همراه باشید تا بررسی دقیق‌تری از این جشن که پیشینه‌ای سه هزار ساله دارد داشته باشیم.

نوروز، کلمه‌ای در زبان فارسی میانه است و ریشه در زبان اوستایی دارد. در زبان امروز، این کلمه را به دو شکل تعبیر می‌کنند:

نوروز عام: روزی که در آن سال نو شروع می‌شود و به روز اعتدال بهاری (برابری شب و روز) مشهور است.

نوروز خاص: به ششمین روز فروردین، نوروز خاص می‌گویند که با عنوان «روز خرداد» از آن یاد می‌شود.

تور ویژه جزیره سفر

۴ شب مانیل و ۳ شب سبو

  • در زمان‌های قدیم نیز نوروز را با نام «ناوا سردا» و به‌معنای سالی نو می‌شناختند. در زمان هخامنشیان نیز نوروز به «نوسارد» و «نوسارجی» مشهور بود.
  • سفر نوروزی برای مردم ایران حال و هوای خاصی دارد. گردشگران بسیاری مقاصد سفر داخلی و خارجی در نوروز ۱۴۰۲ را از ما‌ه‌ها زودتر انتخاب کرده‌اند.

اکثر ایرانیان در سه سال گذشته به علت خطر بالای ابتلا و مرگ کرونا و نبود یا عدم تزریق واکسن به تعطیلات نوروز نرفتند، در نوروز سال ۱۳۹۹ که همه‌گیری کرونا تازه به ایران آمده بود، جاده‌ها بسته و به طور کلی سفر نوروزی ممنوع شد اما در نوروز ۱۴۰۰ بعد از عبور از سه پیک کرونا، عده زیادی از مردم خسته و افسرده ترجیح دادند به سفر بروند. مسئولان دولت سفر نوروزی را محدود نکردند اما توصیه می‌کردند تا جایی که می‌توانند به سفر نروند، توصیه‌هایی که به علت نوع عملکردشان در مدیریت کرونا چندان گوش شنوایی نداشت.اما در این نوروز پیش رو یعنی نوروز ۱۴۰۲ شاید همه چی متفاوت به نظر برسد سطح وسیعی از واکسن در کشور توزیع شد و مردم به سرعت مراحل واکسن رو طی کردن سویه های جدید کرونا به مانند قبلی ها نتوانست بیماری زایی ها و پیک های سنگینی ایجاد کند همه و همه این باور در ذهن مردم عزیز کشور ایجاد کرده نوروز ۱۴۰۲ میتواند نوروز ویزه ای و تجربه قشنگی بعد از سه سال برجای گذارد اما همچنان باید به توصیه نامه های پزشکی دقت کرد و دستور العمل ها رو جدی گرفت.

تعطیلات نوروز زمانی مناسب برای سفرهای داخلی و خارجی ایرانیان به شمار می‌رود. با توجه به‌مدت زمان تعطیلات عید نوروز در کشور ما و استقبال بسیاری از گردشگران به سفر در این روزها برنامه‌ریزی برای سفر نوروزی از دغدغه‌های بسیاری افراد در ماه‌های پایانی سال است. مسافران زیادی برای بازدید از جاهای دیدنی ایران در نوروز به شهرهای مختلف کشور ما سفر می‌کنند و برخی دیگر برای تجربه تعطیلاتی آرام و متفاوت به‌دنبال مقاصد خارجی هستند.

برنامه‌ریزی برای سفر نوروزی از چند ماه زودتر می‌تواند سبب افزایش کیفیت سفر شما و حتی صرفه‌جویی در بخشی از هزینه‌ها باشد. اگر برای سفر در نوروز با پرسش «عید کجا بریم؟» روبه‌رو هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

جزیره سفر ایرانیان همچنان گذشته در خدمت همراهان گرامی بوده و در این نوروز تدارک ویژه ای برای مسافران گرامی دیده است.

در ادامه ما به معرفی بهترین مقاصد سفر خارجی در نوروز ۱۴۰۲ و بررسی راه‌های سفر به این شهرها و کشورها می‌پردازیم.

 

با کلیک بر روی نام هر کشور یا شهر معرفی شده شما به پکیج اختصاصی آن سفر خواهید رفت.

برزیل

هند

سریلانکا

بالی

روسیه

دبی

ویتنام

مالدیو

اندونزی

ترکیه

تلفن:

۰۲۱-۴۴۲۵۵۳۹۹

۰۲۱-۴۴۲۵۵۴۰۹

۰۲۱-۴۴۲۵۳۷۰۸

ایمیل: Jaziresafar@gmail.com

 

نویسنده:محمدرضا عشایری:(JSI2447)