تعداد زیادی آثار باستانی ارزشمند، طبیعت بی‌نظیر، چهارفصل بودن، درمان ارزان، داشتن عبادتگاه‌ها و مساجد ارزشمند و هزار دلیل دیگر، ایران را به یکی از مقاصد مهم گردشگری جهان تبدیل کرده است.

 

روی تصویر کلیک کنید

  ایران هم همانند تمام کشورهای دنیا اتباع خارجی در قدم اول برای ورود به ایران، نیاز به گرفتن ویزا دارند. بنابراین همواره ویزای ایران و چگونگی گرفتن ویزا، یکی از سوالات مهم برای ورود به ایران خواهد بود.

البته باید بدانید که برخی از کشورها نیازی به اخذ ویزای ایران ندارند. اتباع کشورهای سوریه، ترکیه، لبنان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، بولیوی و مصر بدون ‌نیاز به اخذ ویزا، حتی از نوع فرودگاهی می‌توانند برای مدت زمان مشخصی به ایران سفر نمایند.

به جز اتباع کشورهای سومالی، کلمبیا، آمریکا، کانادا، انگلیس، بنگلادش، عراق، اردن، پاکستان و افغانستان و چند کشور دیگر در قاره آفریقا، اتباع سایر کشورها می‌توانند ویزای فرودگاهی ایران را دریافت کنند. منظور از ویزای فرودگاهی ویزایی است که در بدو ورود مهمان در فرودگاه صادر می‎شود و این یکی از انواع ویزای ایران نیست. ویزای ایران انواع متنوعی دارد که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.

 

انواع ویزاهای ایران

 

 

در ادامه به شرح مختصری از انواع ویزای ایران خواهیم پرداخت:

۱- ویزای توریستی  یا جهانگردی ایران: ویزای توریستی ایران یا ویزای نوع B، ویزایی است که به هدف گردشگری و توریستی صادر می‌شود.

۲- ویزای درمانی ایران: این نوع ویزا برای افرادی است که قصد معالجه در  کشور ایران را دارند، صادر می‌شود. باید بدانید که یکی از ویزاهای ایران که در دوران پاندمی کرونا صادر می‌شده است ویزای درمانی یا نوع T است. یکی از دلایلی که بیماران اتباع خارجی ایران را برای درمان انتخاب می‌نمایند ارزان بودن دوره درمان در ایران و همچنین دارای متخصصین برجسته‌ایی نیز می‌باشد.

۳- ویزای زیارتی ایران: همانطور که بالا نیز گفته شد ایران دارای معابد مذهبی ارزشمندی می‌باشد. مسافرین برای بازدید از این معابد می‌بایست ویزای زیارتی یا نوع C دریافت نمایند.

۴- ویزای کار ایران: اتباع خارجی که می‌خواهند در ایران مشغول به کار شوند می‌بایست ویزا نوع F را دریافت کنند. یکی از مدارک مهمی که شخص متقاضی باید داشته باشد، دعوتنامه از سمت کارفرما است که به تایید وزارت کار رسیده باشد.

۵- ویزای تحصیلی ایران: باید بدانید که ایران دارای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش معتبری است که سالیانه دانشجویان بسیاری برای تحصیل به ایران سفر می‌کنند. این نوع ویزا برای دانشجویان و طلاب خارجی که قصد تحصیل در ایران را دارد صادر می‌شود. افرادی که می توانند ویزای نوع E را اخذ نمایند معمولا دانش آموزان، دانشجویان و محققین هستند.

۶- ویزای سرمایه گذاری: این ویزای نوع I معمولا برای تجار و یا سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در کشور ایران را دارند صادر می‌شود. برای اخذ این ویزا متقاضی باید  از سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران تاییدیه لازم را دریافت نمایند.

۷- ویزا اقوام: این نوع ویزا برای متقاضیانی که دارای همسر و یا فرزندانی که تابع ایرانی دارند صادر می‌شود، این نوع ویزا با نام نوع M نیز شناخته می‎شود.

۸- ویزا مطبوعاتی یا نوع H: این ویزا معمولا برای صاحب رسانه‌های خارجی اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب، و دیجیتالی و تهیه کنندگان، سازندگان و دست اندرکاران هر نوع گزارش، فیلم و… که به منظور انجام امور حرفه‌ای وارد ایران می‌خواند شوند و دارای مجوز مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای است صادر می‌شود. ویزای مطبوعاتی برای افرادی که اشتغال به کارهای خبرنگاران، تهیه کنندگان، تصویربرداران است صادر می‌شود.

۹- ویزا عبور یا ترانزیت: این نوع ویزا برای رانندگان خارجی که قصد سفر به کشور ثالث از طریق خاک ایران را دارند، صادر می‌شود. معمولا این ویزا (نوع G) برای رانندگان، تجار و جهانگردان صادر می‌شود.

۱۰- ویزای سیاسی (نوع D) و خدماتی (نوع S): این نوع ویزا معمولا برای افرادی که پاسپورت سیاسی و خدماتی دارند صادر می‌شوند.

۱۱- ویزای تجاری (نوع A): این ورود برای اشخاصی که دارای دعوتنامه معتبر از سوی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و خصوصی معتبر است و به منظور مذاکره، عقد قرارداد، مذاکره جهت سرمایه گذاری، راه اندازی دستگاه‌های خریداری شده و… عازم ایران می‌باشند، اخذ می‌گردد.

شرایط ویزای ایران

برای مشاوره در خصوص دریافت هر یک از ویزاهای ایران و کسب اطلاعات در این زمینه می‌توانید با شرکت خدمات مسافرت هوایی و گردشگری جزیره سفر ایرانیان تماس بگیرید. دریافت هر یک از ویزاهای ایران نیاز به جمع آوری مدارک و گذراندن فرایندهای مختلفی دارد که اگر در این کار تجربه نداشته باشید، ممکن است ویزای ایران شما مورد تایید قرار نگیرد. شرکت جزیره سفر می‌تواند برای اخذ هر نوع ویزای ایران به متقاضیان کمک کند. اطلاعات تماس با جزیره سفر را در زیر قابل مشاهده است.

تلفن:

۰۲۱-۴۴۲۵۵۳۹۹

۰۲۱-۴۴۲۵۵۴۰۹

۰۲۱-۴۴۲۵۳۷۰۸

ایمیل: Jaziresafar@gmail.com

نویسنده:محمدرضا عشایری:(JSI2451)