پرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی، یکی از شاخه های زبان‌های رومی‌تبار است.جمعیت پرتغال ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. همراه جزیره سفر  باشید تا بیشتر با غربی‌ترین کشور سرزمین اصلی اروپا آشنا شوید.


معرفی پرتغال

دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو  و شیوه حکومتی آن جمهوری پارلمانی است.

 

در دوران باستان ساکنان سرزمین کنونی پرتغال را اقوام سلتی گالاسی و لوسیتانی تشکیل می‌دادند و این منطقه بعداً بخشی از امپراتوری روم شد و سپس قبایل گوناگون ژرمن نیز به این سرزمین آمدند. ناحیه پرتغال در سده هشتم میلادی به تصرف مسلمانان موری (مراکشی) درآمد ولی شهسواران مسیحی بعداً مسلمانان را از این منطقه راندند. زبان پرتغالی امروزه به زبان لاتینی رومی‌ها بیش از سایر زبان‌های اروپایی شباهت دارد.

پرتغال در سال ۱۱۳۹ میلادی اعلام پادشاهی مستقل کرد. گرچه امپراتوری بزرگی که با کوشش دریانوردان پرتغالی به وجود آمده بود بعداً روی به افول نهاد، آنچه هنوز برجای مانده به حدی است که امروزه دولت پرتغال سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان به‌شمار می‌رود.

 

روزگاری حکومت استعماری پرتغال شامل برزیل، گینه بیسائو، موزامبیک در آفریقا، تیمور شرقی و بخش‌هایی از قلمرو هند بود. در دهه ۱۹۶۰ میلادی، به دنبال استقلال بسیاری از کشورهای آفریقایی که پیش از آن مستعمرهٔ سایر قدرت‌های استعماری بودند، پرتغال با نگرانی، بخش‌های استعماری را بخش‌های جدایی‌ناپذیر خود دانست به این ترتیب، بسیاری از این مناطق در حدود پانزده سال برای کسب آزادی و استقلال مبارزه کردند و سرانجام، در سال ۱۹۷۴ این امر به سقوط نظام دیکتاتوری و فاشیستی پرتغال منجر شد. یک سال بعد، کشورهای تحت سلطه و استعمار پرتغال، البته به جز ماکائو، صاحب استقلال شدند.

اقتصاد

پرتغال جزء کشورهای توسعه‌ یافته به‌شمار می‌آید. سیب زمینی، گوجه فرنگی، زیتون، انگور، و لبنیات از فراورده‌های کشاورزی پرتغال و پارچه و کفش، کاغذ، پالایش نفت، پلاستیک، سفالگری، و مشروبات از تولیدات آن است.

جغرافیا

خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه‌جزیره ایبری را تشکیل می‌دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده ‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

ساحلی بودن کشور پرتغال، جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی را به وجود آورده است که در کنار آثار تاریخی مهم و ارزشمند، این کشور را به یکی از مقاصد اصلی گردشگری جهان، تبدیل کرده است.

پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لیسبون در جنوب و دیگری کلان‌شهر پورتو (پورتو-کاله) در شمال است. پورتو-کاله به معنی بندر کال‌ها (نام قومی سلتی) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله‌ است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.

 

گردشگری

شهر لیسبون یکی از اصلی‌ترین مقاصد گردشگری کشور پرتغال محسوب می‌شود چرا که می‌توان از صومعه‌ی جرونیموس، به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم آن اشاره کرد. این ساختمان متعلق به قرن ۱۶ میلادی است و احتمال می‌رود که به دلیل سفر واسکادو دا گاما، جهانگرد و کاشف پرتغالی به کشور هند ساخته شده است. همچنین در بخش سانتاماریا واقع در شهر لیسبون، برجی زیبا با شکل هندسی مستطیل در بین آب‌های دریا مشاهده می‌شود که به برج بلم شهرت دارد. پیشینه‌ی این عمارت منحصربه‌فرد به قرن ۱۶ میلادی باز می‌گردد.

قلعه سائو خورخه، دژی زیبا و بهره‌مند از چشم‌اندازی منحصربه‌فرد است. بنایی باقیمانده از قرن ۱۰ میلادی که امروزه به یکی از پربازدیدترین مکان‌های تاریخی شهر لیسبون پرتغال تبدیل شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این ساختمان، اشراف کامل به تمامی نقاط لیسبون است.

صومعه‌ی آلکوباکا، ساختمانی واقع در آلکوباکا، شهر مرکزی پرتغال است که در سال ۱۱۵۳ میلادی و به فرمان اولین پادشاه این کشور، ساخته شده است.

کلیسای استخوان‌ها، مکانی بسیار ترسناک و در عین حال بسیار پربازدید است که میزبان هزاران استخوان جمجمه و اعضای بدن مردگان است. جالب است بدانید که این استخوان‌ها با نظم و هماهنگی خاصی روی یکدیگر قرار گرفته است.

کاخ ملی پنا، عمارتی باقیمانده از قرن ۱۶ میلادی، واقع در شهر لیسبون است که معماری و طراحی فوق‌العاده‌ی آن، نظر گردشگران را به خود جلب می‌سازد.

اسکله‌ی ریبیرا، مکانی زیبا و جالب در شهر پورتوی پرتغال است که به دلیل منظره‌ی چشم‌نواز و دوست‌داشتنی مورد توجه مردم این شهر و گردشگران است و در بین آن‌ها به روح پورتو شهرت یافته است. قدمت برخی از ساختمان‌هایی که در اطراف این اسکله مشاهده می‌شود، به دوران قرون وسطی بازمی‌گردد که امروزه به یکی از اصلی‌ترین مناطق گردشگری کشور پرتغال تبدیل شده است.

 

نویسنده:محمدرضا عشایری:(JSI2411)

برگردان شده به فارسی توسط تیم جزیره سفر ایرانیان ©

© Translated into Persian by the Iranian Travel Island team