لیسبون، پایتخت کشور پرتغال با جاذبه های فراوانی که دارد یکی از مقاصد گردشگری محبوب در اروپاست. پرتغال با این که در غرب اروپا و در نزدیکی کشورهای گرانقیمت اروپایی قرار گرفته اما مقصد نسبتا ارزانی به حساب می آید و با هزینه ای مقرون به صرفه

می توان به لیسبون، پایتخت این کشور سفر کرد. در این مطلب حقایق جالب در مورد لیسبون را با شما در میان می گذاریم که به شما تصویری بهتر و کامل تر از این شهر ارائه می دهد.

 

 

۱- لیسبون همیشه پایتخت پرتغال نبوده است

امروزه می دانیم که پایتخت کشور پرتغال شهر لیسبون است. اما این شهر همیشه پایتخت نبوده و در گذشته، گویمارائس (Guimarães) که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده پایتخت پرتغال بوده است. گویمارائس در قرن ۱۲ ساخته شده و به عنوان «محل تولد پرتغال» شهرت پیدا کرده است. این شهر همچنین محل تولد اولین پادشاه پرتغال هم بوده است. گویمارائس در فاصله کمی از پورتو قرار گرفته و مملو از ساختمان ها و قصرها و قلعه های قرن دهمی، کلیساهای قرون وسطایی و سایت باستان شناسی متعلق به عصر آهن است. شهر کویمبرا (Coimbra) به عنوان دومین پایتخت پرتغال انتخاب شد و تا یک قرن و قبل از آن که پایتخت سرانجام به لیسبون منتقل شود پایتخت باقی ماند.

 

اقامت کشور پرتغال رو از جزیره سفر بخواهید با ما در تماس باشید.

۲- لیسبون قدیمی تر از رم است!

لیسبون یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا و جهان است. اما یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون این است که قدمت آن از شهر تاریخی رم هم بیشتر است! در حقیقت، طبق اسناد و مدارک این شهر ۴ قرن زودتر از رم ساخته شده است. به این ترتیب، لیسبون بعد از شهر آتن، دومین شهر قدیمی اروپا به حساب می آید. بسیاری از مورخان معتقدند که لیسبون در سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد توسط فنیقی ها ساخته شده است. از طرفی نظریه ای در مورد اسم شهر لیسبون وجود دارد که بر اساس آن، این اسم از اصطلاح Allis Ubbo اقتباس شده که در زبان فنیقی به معنای بندرگاه امن است.

۳- برج بِلِم روزگاری زندان بوده است

برج زیبای بلم (Belém Tower) یکی از جاذبه های گردشگری معروف لیسبون است و از جنبه معماری و قدمت تاریخی اهمیت بالایی دارد. این برج در طول عصر کاوش (قرن ۱۵ تا ۱۷) به عنوان قلعه نظامی ساخته شده و امروزه یکی از دیدنی های معروف شهر است. با این حال، یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون و چیزی که بسیاری نمی دانند این است که در جنگ های آزادی خواهان در قرن ۱۹ زندانیان سیاسی را در این مکان نگهداری می کردند و این برج در واقع برای مدتی یک زندان بوده است.

۴- اهالی شهر به دو صورت نامیده می شوند: لیسبونی و کاهو کوچولو!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد لیسبون القاب و عناوین مردم شهر است. مردمی که در شهر لیسبون زندگی می کنند را Lisboetas می نامند که به معنای لیسبونی یا اهل لیسبون است. اما موضوعی که خیلی از توریست ها از آن بی خبرند این است که مردم لیسبون یک لقب دیگر هم دارند که بسیار عجیب و بامزه است: Alfacinhas! واژه Alface  در زبان پرتغالی به معنای کاهو است و Alfacinhas هم به معنی کاهو کوچولو است! دلیل این نامگذاری ریشه در تاریخ این شهر دارد؛ زمانی که مردم چیزی برای خوردن نداشتند و تنها از سبزیجاتی مثل کاهو تغذیه می کردند. از همان زمان لقب کاهو کوچولو روی مردم لیسبون مانده است و هنوز هم گاهی به شوخی و طنز همدیگر را اینطور خطاب می کنند. جالب است بدانید که کاهو هنوز هم نقش مهمی در فرهنگ و آشپزی لیسبون دارد و مثلا وقتی در رستوران های لیسبون، سالاد سفارش می دهید کاهو ترکیب اصلی و واجب سالاد است که گاهی با مواد دیگر مثل گوجه، پیاز و هویج ترکیب می شود.

۵- لیسبون، شهر هفت تپه اروپا که هشت تپه دارد!

افسانه ها می گویند که شهر لیسبون درست مثل شهر رم روی هفت تپه بنا شده است و به همین دلیل هم به لیسبون «شهر هفت تپه» می گویند. اما یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون که خیلی ها از آن بی خبرند این است که در این شهر هشت تپه وجود دارد نه هفت تا! منبع اصلی این داستان کتابی به نام O Livro das Grandezas de Lisboa است که در آن، نویسنده هفت تپه زیبای شهر را برشمرده است. اما نویسنده هشتمین تپه و در واقع بلندترین آن ها را فراموش کرده است: تپه Graça که از فراز آن می توانید چشم اندازی بی نظیر و سیع به شهر لیسبون، رودخانه ها، قلعه ها و پل های شهر داشته باشید.

۶- یکی از کوچک ترین کتابفروشی های جهان در لیسبون قرار دارد

پرتغال به بهشت کتابخوان ها شهرت پیدا کرده و در این کشور کتابخانه ها و گنجینه های فرهنگی و ادبی فراوانی وجود دارد. قدیمی ترین کتابخانه جهان، یکی از زیباترین کتابخانه های جهان و یکی از بی نظیرترین کتاب فروشی های جهان در لیسبون قرار گرفته اند. اما یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون این است که یکی از کوچک ترین کتابفروشی های جهان هم در شهر لیسبون واقع شده است. این کتابفروشی تنها چند پله بالاتر از گرافیتی مشهور لیسبون (Escadinhas de São Cristóvão)  قرار گرفته و یکی از دیدنی های فرهنگی شهر به حساب می آید. این کتابخانه فضای بسیار کوچکی دارد و تنها سه چهار نفر در آن جا می شوند و برای این که بتوانید واردش بشوید باید منتظر بمانید. اما اگر اهل کتاب و کتابخوانی هستید مطمئنا ارزشش را دارد تا منتظر بمانید و تجربه حضور و خرید از یکی از کوچک ترین کتابفروشی های جهان را داشته باشید.

۷- لیسبون روزگاری به «شهر جاسوس ها» شهرت پیدا کرده بود

در جریان جنگ جهانی دوم، کشور پرتغال اعلام بی طرفی کرد اما پشت صحنه، جاسوس های نازی و متفقین جنگ جهانی دوم از شهر لیسبون به عنوان پناهگاه و مقر فعالیت هایشان استفاده می کردند. گفته می شود که دیکتاتور پرتغال، آنتونیو سالازار برای محافظت از کشورش در مقابل صدمات جنگ، هر دو طرف را به بازی گرفته بود و خود را حامی هر دو نشان می داد. علاوه بر جاسوس ها، پناهندگان جنگی و شخصیت های مهم سیاسی و بین المللی که از کشورشان تبعید شده بودند هم در لیسبون ساکن شده بودند. ارتباط جاسوس ها در شهر لیسبون الهام بخش نویسندگان مشهوری مثل فلمینگ، نویسنده داستان های جیمز باند بوده است.

۸- دستور محرمانه شیرینی پاستل دو ناتا | Pastéis da nata

پاستل دو ناتا یکی از شیرینی های معروف پرتغال است که هم مردم محلی و هم توریست ها عاشق آن هستند. این شیرینی نوعی تارت تخم مرغ دارچینی است که در کشورهای دیگر مثل برزیل هم تهیه می شود. اگر به لیسبون سفر کنید تقریبا در هر شیرینی فروشی و قنادی شیرینی های پاستل دو ناتا را می توانید پیدا کنید. با این حال، یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون این است که تنها ۳ نفر در دنیا دستور تهیه اصلی این شیرینی را بلدند و آن را به صورت محرمانه حفظ کرده اند!

۹- دو بنای مشهور لیسبون آثار کپی شده هستند!

مجمسه مشهور حضرت مسیح که مشرف به شهر ریو دو ژانیرو برزیل است را همه کم و بیش می شناسیم. یکی از حقایق جالب در مورد لیسبون این است که بنا کپی شده از این تندیس در لیسبون ساخته شده است. در سال ۱۹۳۴ و درست سه سال بعد از تکمیل تندیس مسیح، یک کاردینال پرتغالی از ریو دو ژانیرو بازدید کرد. او که تحت تاثیر عظمت و زیبایی این تندیس قرار گرفته بود تصمیم گرفت تا یک مجسمه شبیه به آن در شهر لیسبون بسازد؛ به این ترتیب مجسمه مسیح لیسبون ساخته شد. از طرف دیگر، در سال ۱۵۳۲ براس دو آلبوکرک به ایتالیا رفت و قصر دیامانتی در فرارا را دید و مسحور زیبایی و شکوه آن شد. در بازگشت، این فرد تصمیم گرفت تا بنای باشکوه Casa dos Bicos را بسازد.

۱۰- اسم تمام کلاغ های شهر، وینسنت است!

یکی دیگر از حقایق جالب در مورد لیسبون این است که کلاغ از سال ۱۱۷۳ به نماد و سمبل شهر تبدیل شده است! در حقیقت در سال ۱۱۷۳ وقتی پیکر بی جان سنت وینسنت برای دفن به لیسبون آورده شد صدها و شاید هزاران کلاغ جسد او را همراهی می کردند! امروزه در حوالی قلعه São Jorge دسته های کلاغ را می توانید مشاهده کنید. همچنین تاجران ذغال سنگ هم کلاغ را به عنوان پرنده خانگی نگهداری می کردند. البته با از بین رفتن تجارت ذغال سنگ مفهوم کلاغ های خانگی هم به مرور از بین رفته است، اما در آن زمان تمام کلاغ ها به خاطر سنت وینست، به این اسم نامیده می شدند!

منبع: theculturetrip.com

 

نویسنده:محمدرضا عشایری:(JSI2464)

برگردان شده به فارسی توسط تیم جزیره سفر ایرانیان ©

© Translated into Persian by the Iranian Travel Island team